układanie parkietu

Prawidłowe układanie parkietu

Choć mogłoby się wydawać, że panele podłogowe na dobre zajęły w mieszkaniach miejsce parkietów, to jednak te ostatnie mają się dobrze i odzyskują popularność dzięki swojemu efektownemu wyglądowi oraz wysokiej trwałości. Aby jednak obie te cechy uzyskać i utrzymać, parkiet powinien zostać ułożony dokładnie i w odpowiedni sposób.

 

Przygotowania do układania parkietu

 

Przed ułożeniem parkietu przede wszystkim powinniśmy zadbać o uprzątnięcie i wyrównanie powierzchni, na jakiej mamy zamiar go układać. Podłoże nie może być wilgotne, brudne ani mocno zapylone – dokładnie je czyścimy, suszymy i w razie potrzeby uzupełniamy ubytki np. żywicą epoksydową, a do wyrównania poziomu stosujemy masy samopoziomujące lub grunt wzmacniający. W wypadku zbyt wysokiej wilgotności gruntujemy powierzchnię specjalistycznymi gruntami odcinającymi wilgoć.

 

Warunki do układania parkietu

 

Bardzo ważne jest, aby parkiet układany był w odpowiednich warunkach, co pozwoli na uniknięcie wypaczeń. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić nie mniej niż 15 stopni, a wilgotność nie może przekraczać poziomu 60-70%.

 

Na rynku funkcjonuje wiele wzorów układania parkietu (np. jodełka czy karo), niezależnie jednak od wybranej koncepcji układanie warto zacząć od rogu pomieszczenia. Bardzo ważne jest zachowanie tak zwanych dylatacji – parkiet żywo reaguje na zmiany temperatury i wilgotności, drewno „pracuje”. Zatem parkiet układamy mniej więcej w odległości 1 cm od ściany.

 

Warto wyznaczyć sobie kilka wydzielonych obszarów i układać parkiet partiami, umieszczając warstwę kleju, układając i dociskając parkiet i przechodząc do kolejnego fragmentu. W tym celu warto używać jednego z kilku dostępnych rodzajów kleju oraz ząbkowanej pacy.

Gdy cały parkiet zostanie odpowiednio i stabilnie ułożony, należy go wycyklinować, zniwelować ewentualne szczeliny oraz założyć listwy przypodłogowe oraz dokładnie oczyścić. Teraz możemy cieszyć się estetyczną podłogą, a gdy zechcemy po czasie, żeby znowu wglądala jak nowa, możemy podjąć decyzję o renowacji parkietu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *